Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [20.04.2019, 09:25:47]

Jego wysokość jajko

Jego wysokość jajko

Autor: Bea
( fot. Fotolia.com )

Choć do pełni Wielkanocnych radości brakuje nam jeszcze zadziwiającego poranka, choć na naszych nadziejach cieniem ładzie się jeszcze bolący stukot żałobnych kołatek to już dziś coś budzi nas już z tego żałobnego letargu. To blask barwnej pisanki i radość dzieci biegnących z koszyczkami wypełnionymi tym czym chcemy powitać niedzielnych gości, co towarzyszyć ma naszym życzeniom. Dziś króluje jego wysokość jajko. I z tej też okazji przybiera prawdziwie królewskie szaty.

Dziś jajka przybierają w naszych koszykach prawdziwie królewskie szaty i kolory. Oczywiście, nie brakuje także takich, które zanurzone w płynnej farbce zostały po prostu ufarbowane jednolitym kolorem. W koszyczkach towarzyszą im tradycyjnie; pieczywo, ciasto, pieprz i sól, odrobina wędliny. Ale bywają także oryginalne wsady do koszyczka; wszystko zależy od inwencji przygotowującego święconkę, a także regionu.

Ze święconką ne biegną do kościołów jedynie Polacy. Święcenie pokarmów wielkanocnych jest do dziś stosowane nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach, na przykład w Austrii, w Bawarii, a także we Włoszech.

Z upływem czasu, zawartość wielkanocnych koszyczków zmienia się. W przeszłości święcono baranka, szynkę, kiełbasę, słoninę, całe prosięta i różne ptaki domowe i polne; ser, masło i wszelkie wyroby mleczne (od pocz. X w.); jaja (od XII w.); chleb, różne ciasta i placki (od pocz. XV w.); ryby, olej; mleko z miodem (pozostałość po zwyczaju chrzcielnym); wino i piwo; oraz liczne dodatki, jak sól, chrzan, czosnek, pieprz, jabłka i przyprawy ziołowe.
ikamien.pl
« powrót