Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [13.10.2019, 20:35:32]

Okiem pana Marcina: Łowcy reniferów sprzed 11 tysięcy lat na Wyspie Chrząszczewskiej

Okiem pana Marcina: Łowcy reniferów sprzed 11 tysięcy lat na Wyspie Chrząszczewskiej

fot. Organizator

W tym wpisie przyjrzymy się mieszkańcom Wyspy Chrząszczewskiej z odległej przeszłości.

Pełna wersja wpisu, uzupełniona o dodatkowe linki i zdjęcia jest dostępna pod tym linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2019/10/11/schylkowopaleolityczne-obozowisko-lowcow-reniferow-buniewice-nr-7/

Wyspę Chrząszczewską wspomina się przy okazji niemieckich wyrzutni V1, albo cementowni i kopalń kredy. Sięgając do wieków średnich pojawia się ona przy misjach Ottona oraz w trakcie wojen duńskich. Wspomina się również o istniejących w przeszłości megalitach, ale kilka lat temu odkryto na niej dużo starsze ślady po ludziach zamieszkujących naszą okolicę.

Badacze z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Prahistorii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu – pan Michał Urbanowski, pani Katarzyna Pyżewicz, pan Michał Adamczyk i pan Radosław Szemelak postanowili poszukać jeszcze starszych reliktów po dawnych mieszkańcach. Badania przyniosły spodziewane rezultaty, ponieważ odnaleziono dowody na obecność ludzi w naszej okolicy już 11 tysięcy lat temu, kiedy to klimat znacznie różnił się od obecnego. Przed tymi odkryciami pierwsze ślady obecności człowieka na Pomorzu datowano na ok. 9 tysiecy lat temu.

W latach 2011 – 2013 prowadzili oni badania rozpoznawcze, których celem było ustalenie z czym w ogóle mają do czynienia. Odkryte stanowisko oznaczono jako AZP 18-07/10, stanowisko nr 7 w Buniewicach. Podczas badań powierzchniowych (czyli metodycznego przechadzania się po polach) odnaleziono 611 zabytków z różnych okresów epoki kamienia. Zabytki zostały wykonane z występujących na terenie Wyspy Chrząszczewskiej krzemieni kampańskich i górnoturońskich.
ikamien.pl
« powrót